" title="Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLU">

Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

FACEBOOKTA BİZ

22.03.2021 – Basında Bugün (AA)

Ana Sayfa » Basından » 22.03.2021 – Basında Bugün (AA)

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Tatlıoğlu: Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesi kararı dengesizliğe yol açmıştır

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Tatlıoğlu, Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesi kararının Türkiye ekonomisine dengesizliğe yol açtığını söyledi.

Adem Balta   |22.03.2021

TBMM

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta ve Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz’la birlikte Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İsmail Tatlıoğlu, Merkez Bankası Başkanının değiştirilmesiyle Türkiye’nin risk priminin yüzde 50 oranında arttığını belirtti.

Kararın, Türkiye ekonomisine yeni bir dengesizliğe yol açtığını savunan Tatlıoğlu, kararın arkasındaki gerekçelerin kamuoyuyla paylaşılması gerektiğini söyledi.

 Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu noktada Sayın Erdoğan’ın ilk olarak Merkez Bankası başkanları değişikliklerinin nedenlerini paylaşması gerekir. İkinci olarak 128 milyar dolarlık döviz rezervi erimesinin bilgilerini kamuoyuyla paylaşarak istifa sürecini ve seçim sürecini başlatması gerekir. Türkiye için tek çözüm en kısa sürede milli iradeye başvurmaktır. Bu karar, Türk ekonomisinde ve Türkiye’nin genel sorunlarında bir çözüm bulunacağı anlayışını getirecektir. Bugün için piyasanın birinci derecede ihtiyaç duyduğu güven ülkeden sürgüne gönderilmiş, akıl da Türkiye’yi yönetenleri terk etmiştir. Bu çerçevede milli iradeye gitmenin dışında anlamlı bir çözüm gözükmemektedir.”

Tatlıoğlu, TBMM’ye tek maddelik “Merkez Bankası başkanları 5 yıl için atanır ve 5 yıl içerisinde hiçbir şekilde görevden alınamaz” şeklinde bir kanun teklifi vereceklerini bildirdi.

İsmail Tatlıoğlu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesine ilişkin bir soruya “Sayın Erdoğan’ın Meclisin kararı üzerine verdiği bu kararı milletin takdirine bırakıyoruz. Artık tek adamlığın nerelere geldiğini ve milli iradeye karşı yeni bir vesayetin oluştuğunu, milli iradenin 28 Şubat sürecinden daha fazla örselendiğini görüyoruz. İçinde bulunduğumuz sürecin Türk ekonomisine bozucu etkisi 2001 krizini çoktan geçmiştir. Milletimiz adına büyük bir maliyet söz konusudur. 12 milyon insan her gün işsizlikle uyanmaktadır, çalışanlar da fitreye muhtaç bir şekilde yaşamaktadır.” cevabını verdi.

“Hükümet alması gereken kararları zamanında almadı”

İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz da yaşanan her şeyin bir sonuç olduğunu ve darmadağın bir durumun yaşandığını iddia etti.

Merkez Bankasının elinde birtakım araçlar bulunduğunu, bu araçlardan en önemlisinin ise Merkez Bankasının sözü olduğunu belirten Yılmaz, “Ama bugün artık Merkez Bankasının sözünün de itibarı kalmadı. Bundan sonra kimse Merkez Bankasına inanmaz ve dediğini kabul etmez. Yılların emeğiyle ortaya çıkan kredibilite sıfırlanmıştır. Yeniden kredibiliteyi inşa etmemiz gerekir. Kasım ayından beri nispi de olsa inşa ediliyordu ancak son kararla bu da sıfırlandı.” diye konuştu.

https://www.aa.com.tr/tr/politika/iyi-parti-tbmm-grup-baskani-tatlioglu-merkez-bankasi-baskaninin-degistirilmesi-karari-dengesizlige-yol-acmistir/2184253?fbclid=IwAR3_oMW6G-SVspXm_e2SezzTZ3h8nB1-568NEOH86DUoAq8fnqN3aML_8N4