" title="Prof. Dr. İsmail TATLIOĞLU">

Hoşgeldiniz

TWITTER FACEBOOK

FACEBOOKTA BİZ

08.03.2021 – Basında Bugün (Milliyet)

Ana Sayfa » Basından » 08.03.2021 – Basında Bugün (Milliyet)

‘Doğu Türkistan’daki mezalime sessiz kalma’

 İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile yapılan görüşmede, “Çin’in Sincan Uygur bölgesindeki mezalimi konusunda TBMM’nin ortak karar almasını önerdiklerini” belirterek, Cumhur İttifakı bileşeni partileri bu karara sahip çıkmaya çağırdı.

08.03.2021 – 07:00Milliyet Haber

İYİ Parti’nin TBMM Başkanlığı’na yaptığı başvuruya bu hafta yanıt verilmesini beklediklerini söyleyen Tatlıoğlu, şunları kaydetti: “Sayın TBMM Başkanı, başvurumuzu işleme koyacağını ve parti gruplarıyla görüşeceğini söyledi. Bu tarihi bir sorumluluk. İYİ Parti olarak gittiğimiz her yerde insanımızın sorduğu şudur: Niçin başında Türkiye olan Büyük Millet Meclisi’nin, Müslüman Türklere zulmedildiği Çin’in Sincan Uygur Türk bölgesindeki bu mezalime sessiz kaldığıdır. Bu konuda ortak bir tavır ve karar TBMM’nin milletimize karşı olan sorumluluğunun gereğidir diye düşünüyoruz. Doğu Türkistan’da, Sincan Uygur Özerk Türk Bölgesi’nde 35 milyon Müslüman Türkün maruz kaldığı mezalimi dile getiren ve BM’nin bu çerçevedeki kararlarına göre soykırımın büyük oranda bir başka örneğini teşkil eden uygulamalara dair TBMM’nin ortak bir karar almasını talep ettik.”

Doğu Türkistan’daki mezalime 50’nin üzerinde ülkede devlet, hükümet ve parlamento nezdinde tavır gösterildiğini vurgulayan Tatlıoğlu, “Bu zulüm, Türkiye tarafından sessiz karşılanamaz. Bilhassa Cumhur İttifakı’nın, AK Parti ve MHP’nin bu ortak karara sahip çıkmasını bekliyoruz” dedi.

https://www.milliyet.com.tr/amp/siyaset/dogu-turkistandaki-mezalime-sessiz-kalma-6449400?fbclid=IwAR2PcaTtFfWm3IKqsTXcHEHDVz07-ODOknsUblNVVCCjOLvMzh17qwI4R_Y